Jdi na obsah Jdi na menu
 


operace irena

4. 5. 2007

Černý jestřáb sestřelen Válečné drama Černý jestřáb sestřelen natočil režisér Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner). Strhující děj je založen na skutečné události. V roce 1993 se vrátila americká armáda do Somálska sužovaného hladomorem a občanskou válkou, aby obnovila pořádek a zneškodnila klanového vůdce Aidída. Jeho klan má být v bleskové operaci zatčen, ale akce se zvrhne v nepřehlednou přestřelku a zoufalý úprk.

3.října 1993 operace Irena -Somálsko

 se jednotky Rangers a Delta Force vydali do Mogadiša, kde se ten den měla konat schůze Aididovi vlády, které se měli účastnit i dva nejvyšší Aididovi poradci a členové jeho milice. Jednotkám US Army se podařilo oba členy zajmout, ale dříve než se stačily stáhnout zpět na základnu, obklíčily je tísíce Somálců. Obklíčené jednotky musely čelit celému městu, než je přišla vyprostit z obklíčení 10. horská divize OSN. Akce byla teoreticky úspěšná - podařilo se zajmout klíčové osoby, ale 18 mrtvých američanů (Somálců zemřelo přes 1500), k tomu 2 sestřelené vrtulníky, přes sto raněných a k tomu potupné vláčení dvou mrtvých američanů (kteří byli staženi z kůže a jako jediným padlým při této akci, se jim nedostalo řádnému pohřbu ve státech) ulicemi Mogadiša bylo až moc pro americkou vládu. Prezident Clinton stáhl jednotky Delta Force a Rangers ze země dva týdny po akci, aniž by se jim podařilo odstranit Aidida. Síly OSN opustily Somálsko v roce 1995.  

vidíte sami jak to bylo strašný na ten film  nedoporučuju aby se dívat někdo slabší povahy je to krutý (mimochodem narodila jsem se 1993 a jmenuju se Irena(

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Názor

(Gerak, 22. 6. 2013 23:18)

Nejde o to, jak se jmenuješ, jde o to, že to totálně podcenili a posrali. Nemusel umřít žádný Amík, ale tak podle mého to po akci už věděli všichni. Ale jak se říká, pozdě bycha honiti. Špatné rozkazy, komunikace na hovno a nepřipravenost na akci - to byly hlavní problémy, které to vše zavinili.